KandidátiJosef Flek

JosefFlek

Jihomoravský kraj

EU zítřka musí být udržitelná, inovativní, demokratická, ale respektující individualismus států

Je mi 36 let, žiji v Tišnově. Jsem zdravotník, tatínek dvou dcer, extrovert, který má rád společnost a věčný optimista. Aktuálně působím i jako poslanec Parlamentu ČR, kde jsem si prošel tvrdou školou nejen jako místopředseda výboru pro obranu.

Mám chuť a sílu věci zlepšovat a být součástí pozitivních změn v politice nejen u nás, ale i na evropské úrovni. Mezi mé koníčky patří práce a vaření.

Jak by měla EU vypadat?

Budoucnost Evropské unie by se měla vyznačovat hlubší integrací, silnější solidaritou mezi členskými státy a větší vstřícností k potřebám občanů. Jednotnější EU bude mít na globální scéně silnější postavení a může lépe podporovat mír, stabilitu a spolupráci mezi národy. EU zítřka musí být dále také udržitelná, inovativní, demokratická, ale respektující individualismus států.

S jakým cílem kandiduji a jaké oblasti se chci věnovat?

V Evropském parlamentu se zaměřím na posílení spolupráce mezi členskými státy, zejména v oblasti bezpečnosti a ochrany společných hranic. Mezi další oblasti, kterým se věnuji, patří zdravotnictví a podnikání s udržitelností rodinných firem. Ve zdravotnictví musíme řešit zásadní problémy: rostoucí rezistenci bakterií na antibiotika, kdy řadou faktorů (nedodržování pravidel, ledabylé předepisování apod.) dochází k nižší účinnosti antibiotik - a do roku 2050 se může stát, že hlavní příčinou úmrtí budou právě bakterie. Dalším velkým zdravotnickým tématem je obezita a špatné stravovací návyky. Věnuji se problematice konzumace energetických nápojů, nikotinových sáčků a kratomu u dětí a mladistvých. Jistě toto téma bude časem vyžadovat celoevropské řešení. Chci být u toho.

Jaká je pro Vás nejinspirativnější evropská osobnost, ať už současná nebo historická, a proč?

Jean Monnet, Robert Schuman, Konrad Adenauer - otcové evropské integrace. Jen pár let po válce byli ochotni zahodit staré nenávisti na evropském kontinentu a zasadit se o spolupráci. Díky nim a řadě dalších politiků jsme měli neuvěřitelně dlouhé období míru na kontinentu. Bohužel ho přerušil Putin s agresí vůči Ukrajině. Jsem otcem a nechci, aby mé dcery vyrůstaly v Evropě plné nenávistných hádek a válečných konfliktů.