KandidátiJakub Matuška

JakubMatuška

Jihomoravský kraj

EU má být celkem propojených regionů a zemí, které spolu chtějí spolupracovat

Jmenuji se Jakub Matuška, je mi 38 let a jsem 1. místostarostou Břeclavi. Absolvoval jsem Evropská teritoriální studia v Brně, nyní podnikám v gastronomii.

Jak by měla EU vypadat?

EU má být celkem propojených regionů a zemí, které spolu chtějí spolupracovat. Seskupením, které bude platformou pro sdílení dobrých praxí a šíření hodnot svobody a demokracie. EU má být silným globálním hráčem, který bude chránit své obyvatele v ekonomické, bezpečnostní a politické rovině.

S jakým cílem kandiduji a jaké oblasti se chci věnovat?

Kandiduji s cílem ovlivnit věci, které se v Evropě dějí. Nejvíce mě zajímá budování transevropské železniční sítě skrze území ČR. Doprava a mobilita je totiž pro budoucnost nejen EU zásadní, a to díky hlavnímu evropskému principu - volnému trhu. Jako obyvatele „Sudet" mne také zajímá spolupráce mezi regiony v oblastech zaměstnávání, zdravotnictví nebo právě dopravy.

Jaká je pro Vás nejinspirativnější evropská osobnost, ať už současná nebo historická, a proč?

Helmut Kohl, protože dokázal opět sjednotit Německo, čili propojit východ se západem. Právě na Německu pozoruji rozdíly mezi částí podobnou nám a tou západní, bez „komunistické přetržky". Jak funguje toto spojení vidíme dlouho, poslední dva roky ale ukazují, jak je dialog západu s východem důležitý.