KandidátiAndrej Poleščuk

AndrejPoleščuk

Královéhradecký kraj

Unie, která dokáže ochránit svoji hranici a neustupovat různým autoritářům a diktaturám

Jmenuji se Andrej Poleščuk, je mi 30 let, pocházím z běloruského Pinsku v Brestské oblasti, ale za svůj domov považuji malou vesničku Zdoňov, která se nachází v Královéhradeckém kraji. Jsem vystudovaný právník, který během studia několik let pracoval v advokátních kancelářích. Už dekádu se věnuji dění na východním křídle Evropské unie a v posledních dvou letech pak velmi intenzivně dění v Ukrajině, kam jsem se osobně několikrát vydal jen pár kilometrů od frontové linie.

Jak by měla EU vypadat?

Moje vize EU? Je to Unie, která je složená ze suverénních a sebevědomých národních států, které se dokážou rychle a efektivně dohadovat na životně důležitých tématech. Je to Unie, která dokáže ochránit svoji hranici a neustupovat různým autoritářům a diktaturám. Je to Unie, která bude naplňovat čtyři svobody a dokáže vytvořit inovativní prostředí pro podnikatele a inovátory, abychom nezaostávali za našimi ekonomickými konkurenty.

S jakým cílem kandiduji a jaké oblasti se chci věnovat?

Proč kandiduji? Protože od referování o tom, co se na východním křídle EU děje, se chci zapojit do přímého rozhodování o tom, jak bude Unie přistupovat ke svému sousedství. Brusel potřebuje svěží vítr, potřebuje novou generaci mladých politiků a lidí, kteří mají přímou zkušenost s tím, čemu se chtějí věnovat. Proto se chci zapojit do zahraničního a bezpečnostního působení Unie ve světě, zejména pak tomu, který se věnuje dění na našem východním křídle.

Jaká je pro Vás nejinspirativnější evropská osobnost, ať už současná nebo historická, a proč?

Největší inspiraci pro mě představuje Marcus Aurelius, poslední z dobrých císařů a stoik, který své přesvědčení přenášel i do své vlády. Byl klidný v časech války, rozhodný a nad věcí, navzdory tomu, že věděl, že moc může korumpovat.